Warning: Table './pallokeisarit_drupal/cache_page' is marked as crashed and should be repaired query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_page WHERE cid = 'http://pallokeisarit.com/node/547' in /var/www/vhosts/3002/www/includes/database.mysqli.inc on line 134 Jäädytetty pelinumero ja mitä muuta Kultaisessa Keisarigaalassa tapahtuikaan | pallokeisarit.com

Tulevat pelit

Klikkaamalla joukkuetta pääset suoraan otteluohjelmiin.

Miehet
Naiset
M13

Jäädytetty pelinumero ja mitä muuta Kultaisessa Keisarigaalassa tapahtuikaan

Kultainen Keisarigaala juhlittiin läpi lauantaina 27.5. ja paikalla oli vajaa viisikymmentä entistä ja nykyistä pelaajaa, fania ja muuta Keisaritoiminnasta kiinnostunutta. Juhlaottelu meni mallikkaasti nykyisten Keisarien voittaessa Wanhat, Ravintolalaiva Wäiskissä tarjoiltiin jälleen hyvää ruokaa, puheita ja palkintoja riitti ja tunnelma oli katossa.

Ennen juhlia pelattiin juhlaottelu Merihaan palloluhallissa, jossa pelasi toistakymmentä henkilöä. Ottelussa kohtasivat siis nykyiset Keisarit ja Wanhat Keisarit, joiden välinen vääntö oli huimaa. Ottelu oli tasaista vääntämistä puolin ja toisin, vaikka nykyiset Keisarit mättivätkin maalia paremmalla prosentilla kuin Wanhat (sihtiä lienee syytä tarkistaa ;)).  Ottelun parhaiksi pelaajiksi valittiin nykyisistä Olli Ahopelto, joka ansaitsi palkinnon pelin rakentamisella, ja Wanhoilta Kristiina Honkakoski (ent. Koivuluoma), jonka palkinto tuli asennepelaamisesta. Kiitos faneille kannatuksesta!

 

Pallokeisarit Nykyiset - Pallokeisarit Wanhat 7-2

07:05 1-0 Jussi Kurri Olli Ahopelto
17:03 2-0 Olli Ahopelto Jussi Kurri
18:37 Jäähy Mirjami Rokka 2 min, ilman mailaa pelaaminen
25:26 3-0 Jussi Kurri Olli Ahopelto
28:12 4-0 Minna Löytynoja Jussi Kurri
29:44 5-0 Jussi Kurri Olli Ahopelto
32:48 6-0 Jussi Kurri Olli Ahopelto
36:18 6-1 Joonas Kolkka Jussi Viitamäki
38:18 7-1 Mia Fast Olli Ahopelto
44:11 jäähy Jussi Tallqvist 2 min, mailaan lyöminen
44:55 7-2 YV Joonas Kolkka Kristiina Koivuluoma

Kiitos ottelun tuomarille Janne Sjögrenille, sekä toimitsijoina olleille Hilla Lankiselle ja Sami Koskiselle.


Juhlaottelun pelaajat

Wäiskissä oli koristelut kohdallaan, kun paikalle saapuneet saattoivat ihastella tauluilta tärkeimmät faktat jokaisesta Pallokeisareiden menneestä kaudesta sekä tällä kaudella palkittujen pelaajien palkintoja. Alun maljapuheen menneitä muistellen piti seuran puheenjohtaja Anu Mäkinen, jonka jälkeen nautittiin espanjalaisesta ruuasta. Ennen jälkiruokakakkua oli vuorossa juhlapuheet. Ensiksi naiskeisareiden perustajapelaajat Tiina Alapeteri-Ojanperä ja Lotta Malén muistelivat naiskeisareiden alkuvuosia. Puheen lopuksi puheenjohtaja Mäkinen sai Lotan neulomat Pallokeisarit -sukat. Tämän jälkeen toisen juhlapuheen piti kaikissa Pallokeisarit -miesten joukkueissa vuosien varrella pelannut Joonas Kolkka. Molemmat puheet korostivat seuran hyvää yleisfiilistä, jonka vuoksi on aina mahtavaa palata.

Limejuustokakun ja kahvin jälkeen haluttiin vielä muistaa ansioituneita Keisareita.

Aluksi jaettiin Pronssisen, Hopeisen ja Kultaisen kruunun Keisari -tunnustukset:

Pronssisen kruunun Keisarit
XXXIII Hilla Lankinen
XXXIV Jaakko Isoviita
XXXV Jani Hietanen
XXaxVI Mia Fast

Hopeisen kruunun Keisari
VI Tiina Alapeteri-Ojanperä

Kultaisen kruunun Keisari
I Anu Mäkinen

Oli myös aika nimittää seuralle kaksi uutta kunniajäsentä:
Mikko Kärppä ja Päivi Outinen.

Tämän jälkeen palkittiin pelin parhaat pelaajat ja annettiin vuoden Keisariteko -palkinto M13 joukkueen pyörittämisestä Jaakko Isoviitalle.

Palkintojen jako huipentui kun seuran perustajajäsen Jyrki Paajanen pääsi paikalle ja Mikko Kärpän johdolla kerroimme jäädyttävämme hänen pelinumeronsa Pallokeisareissa. Tästä hänelle tunnustuksena annettiin teetetty juliste joka luovutettiin seisovien aploodien kera.

Ilta jatkui Keisariristeilyiltä tutulla Bingolla, jossa huijausyrityksiltä ei vältytty. Voiton ja Greasersin lahjoittaman Pallokeisarit -mukin voitti lopulta Mikko Kärppä. Loppuilta meni railakkaasti tanssilattialla.

Kivaa oli, onneksi seuraavat vuosijuhlat ovat taas vasta viiden vuoden päästä ;)

Lisää juhlakuvia löytyy Keisarigallerista.

 

Kauden 2016-2017 palkitut pelaajat:

Vuoden hyökkäävä pelaaja: Miki Peltola, Niina Niittymaa, Jussi Kurri

Vuoden puolustava pelaaja: Toni Jokela, Sanni Karjalainen, Antti Makkonen

Vuoden asennepelaaja: Joni Särkelä, Iida Salmenranta, Petri Mattila

Vuoden tulokas: Olli Sorvari, Janina Uusikartano, Tuomas Eloranta

Pistepörssin voittaja: Miki Peltola, Anu Mäkelä, Olli Ahopelto

Arvokkain pelaaja: Tero Jokela, Janina Uusikartano

Vuoden Mats: Olli Ahopelto

 

Kirjautuminen